İş Görüşmesine Gelecek Adaya Mektuplar -I-

insankaynagi tarafından

Sevgili Aday,

Nasılsın, iyi misin?

Bu sana ilk mektubum. Biliyorum çağımıza uzak bir kavram mektup yazmak ama arada sırada sana bu yolla seslenmeyi istiyorum.

İş aradığını, her gün kariyer sitelerinde gezdiğini, danışmanlara ve işe alımcılara özgeçmişini e-posta olarak gönderdiğini biliyorum. Zor bir süreç, kolaylıklar dilerim. Ama bil ki bizim de işe alım planını, üstelik istenilen nitelikteki adaylarla gerçekleştirmemiz zor. Bazı meslektaşlarım sana “işe ihtiyacı olan muhtaç gibi” davransalar da bil ki çok kıymetlisin. Bu devirde kendini yetiştirmiş, potansiyeli olan, istekliliği konusunda hem beni hem bölüm yöneticisini etkileyebilecek aday bulmak kolay mı sanki?

Bu süreçte inan biz de seni zor bulduk. Kariyer sitelerinde filtre cambazlıklar yaptık, Linkedin’de profil profil gezdik, Facebook’ta mesajlar bıraktık, eski özgeçmişleri bir kez daha taradık, eşe dosta haberler saldık… Ama sonunda sana ulaştım. Üstelik yarın da seninle görüşmem var.

Sevgili aday lütfen görüşmemize seninle kararlaştırdığımız saatte gel. İnan en az okuduğun okullar, deneyimlediğin işler, yetkinliklerin kadar önemli. Geç bile kalacak olsan lütfen ara. Emin ol ki işi “insan” olan bizler seni anlayışla karşılar, başka bir randevu veririz. Hatta başka bir iş teklifini kabul ettiysen bile bunu bize nedeniyle söyle. Söyle ki biz de doğru adayı bulduğumuzdan emin olalım, kendi şirketimizin hangi alanlarını geliştirmemiz gerektiğini öğrenelim.

Üstelik habersiz gelmediğin ya da uzunca bir rötarla geldiğin görüşmelerde hem benim zamanımı almakla kalmıyor, o sürede yeni bir iş fırsatı için gelebilecek bir başka kişiyi de engel oluyorsun.

Senden beklentilerimi ilerleyen mektuplarda bulabilirsin.

Sevgiler.

About these ads